Prova Mankenlerinin Çalışma Alanları?

İsminden de anlaşılacağı üzere prova mankenleri kıyafet tanıtımı yapan mankenlere verilen isimdir. Giyim firmalarının ürün tanıtımının ve indirimli ürünlerinin alıcılarına duyurabilmesi adına prova mankenliğinin önemi her geçen gün önemli bir mesafe kat etmektedir.

Prova mankenlik başvurusu yapacak kişiler bunun tam zamanlı bir iş olmadığını bildikleri için genellikle ev hanımı ve harçlıklarını çıkarmak üzere öğrenciler başvuruda bulunmaktadırlar. Mankenlik cast ajansları prova mankenliği için firmanın tanıtımını yapmasını istediği ürünlere göre manken adayını değerlendirmeye almaktadır. Prova mankenliği ile seri üretim yapacak olan son provalarını bu mankenler gerçekleştirirler. Yurt dışına mal satımı yapan pek çok firma standartları uygun olan adaylar ile çalışmalarını sürdürürler. Giyim sektöründeki birçok firma talep arttıkça prova mankenliğinin öneminin arttığı belirtmektedirler. Prova mankenliği cast ajansları 36 bedenden 52 bedene kadar herkesin başvuru yapabileceğini belirtmektedirler. Bunun yanı sıra başvuruda bulunan adayın ürünü üzerinde taşıyabilmesi de ajansın dikkat ettiği kriterlerdendir. Prova mankenliği yapan kişiler eğer kadrolu bir manken ise aylık asgari 1000 – 1500 lira gibi ücret alırken part time yapan adaylar ise günlük 150 liraya kadar para kazanabilmektedirler. İyi bir prova mankeni olabilmek için beden ölçünüz ile göğüs bel ve kalça ölçülerinin de uyumlu olması gerekmektedir.

Prova mankenlik aday başvurusu yapacak kişiler beden ölçülerine tam uyum içerisinde olmalıdırlar ve bu mankenler günlük olarak birçok ürünü üzerlerinde denemektedirler. Ülkemizde bunu cansız kalıplar yaparken tekstil sektörünün hareketlenmesi ile birlikte insanların zamandan tasarruf etmesi düşüncesiyle hemen her gün birçok yerde prova manken ihtiyacı bulunmaktadır. Buda tüketicinin aldığı ürünü denemeden alıp giymesini sağlamayı hedeflemektedir. Hatta günümüzde birçok anne ve baba çocuklarına alacağı ürünlerini evlatları olmadan da ölçü üzerinden gerçekleştirebilmektedirler.

Ajanslar prova manken adaylarının 0-3 aylıktan başlayarak ilerleyen yaşlara kadar herkes başvurabilmektedir. Adaylar kendilerine en yakın ve güvenilir ajanslara başvurarak ilk adımlarını atmış olurlar. Böylece birçok kişinin prova mankenliğinden azda olsa ücret elde ettikleri ve başarılı olanlar içinde başka kapıların açıldığı görülmektedir.

Doğru bir ajans doğru tercihlerle birleştiğinde başarılı sonuçlar ortaya çıkarak güzel işler oluşturulacaktır.

 

Author: admin

Share This Post On