Oyunculuk İçin Tavsiyeler

Hem dünyada hem sinema sektöründeki kaliteli oyuncuları gördükçe bu oyunculara özenmeyen insan sayısı sanıyorum neredeyse hiç yok denecek kadar azdır. Oyunculuk alanında kariyer yapmak isteyen birçok kişi cast ajans kapılarında beklemek de ve ya oyunculuğa amatör olarak devam etmektedir.

Evet, oyunculuğun ilk aşaması cast ajanslarına yapılan başvurulardır. Oyunculuk için ilk olarak cast ajans merkezlerinden birine veya cast ajans web sitesi üzerinden başvuru yapılabilir. Cast ajans firmasının oyunculuk için size sunduğu formu doldurarak bir de güncel bir fotoğrafınızı eklemelisiniz. Fotoğrafınıza ilave olarak kısa bir video çekimi eklemeniz size büyük avantaj sağlayacaktır. Oyunculuk için tabi ki sadece cast ajans başvurunuz yeterli olmamakla birlikte iyi bir eğitim almanız ve bu meslek için bir yetenek ve tecrübe sahibi olmalısınız.

Oyunculuk için yetenek en önemli noktadır. Yetenek olmadığı takdirde ne kadar eğitim olur ise olsun bu mesleği başarmak oldukça zordur. Eğer oyunculuk alanında kariyer hedefiniz var ise kendinize ait prensipleriniz olmamalıdır. Normal hayatta kriterler tabi ki sizi önemli noktalara getirebilir fakat oyunculuk düşünüyor iseniz size görev olarak bütün karakterleri canlandıra bilmeniz gerekmektedir. Oyunculuk ile ilgili hiç tecrübe sahibi değil iseniz bir film şirketinde stajyer olarak birkaç bölümde yer almanız mümkündür. Oyunculuk için sabırlı bir kişiliğe sahip, kendine gerçekten güvenen özgüvenli, güler yüzlü, ekip çalışması yapabilen kişiliğe sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü oyunculuk sektörü uzun soluklu bir nefes isteyen sektördür.

Oyunculuk, oyuncunun kendisine verilen rolü canlandırmasıdır. Bu canlandırma bir kamera ve izleyiciler önünde olup kimi zaman neşeli kimi zaman üzgün hikâyelere götürmektedir. Yaşınızın ve deneyiminizin artmaya başladığı zamanlarda artık usta bir oyuncu olmuş hale gelirsiniz. İyi bir oyuncu için çaba ve sabır en önemli noktadır.

Oyunculuk için olmazsa olmazlar arasında soğukkanlılık önemli bir yerdedir. Bu yüzden oyuncu olmak isteyen adayların kendilerini bu yönde geliştirmeleri, ileri ki süreçte oldukça faydalı olacaktır. Çünkü ne kadar yetenekli olursa olsun, fazla heyecanlı olmanız sizin o yeteneğinize gölge düşürecektir.

 

Author: admin

Share This Post On