Film Çekilme Süreci Nasıl Olur?

Film sektörü de günümüzde dizi sektörü gibi artarak ilgi gören sektörlerden biri olmuştur. Bu filmlerin nasıl çekildiğini, kim tarafından çekildiğini, çekim sırasında nasıl bir süreçten geçtiğini merak ediyorsanız bu yazımız sayesinde sizlerin merakı biraz da olsa gidecektir.

 

İzlediğimiz her film öncelikle küçük bir düşünceyle başlar. Yapımcının düşündüğü küçük bir fikir, ileride hayranlıkla ve beğenerek izlediğiniz bir film olarak karşınıza çıkabilir. Bu film herhangi bir fikir ya da kitaplardan alınan bir hikâye olabilir. Hikâye belirlendikten sonra bu hikâye yazıya dönüştürülür ve senaryoya dökülür. Senaryodan sonra filmin yönetmen ve yapımcıları tarafından bu filmde oynatılacak rollere uygun olan insanlar aranmaya başlanır. Bu rollere uygun karakterler genellikle cast ajansları aracılığıyla bulunur. Dizi sektöründe olduğu gibi film sektörü içinde de yer almak isteyen ve iyi bir oyuncu olmak isteyen adaylar cast ajanslarına başvuruda bulunurlar. Bu başvurular değerlendirildikten sonra eğer kişi uygun bulunursa deneme çekimleri için kendisine randevu verilir. Bu aday deneme çekimleri platformuna geçebildiyse büyük bir adım atmış ve filmdeki karakteri canlandırmaya hazır hale gelmiş demektir. Dizide oynayacak oyuncular da seçildikten sonra rolleri anlatılır ve gerekli kişiler tarafından bu kişilere rolleri dağıtılır. Daha sonra bu rollere çalışmaları ve film çekimi için hazır hale gelmeleri istenir. Tabii ki film süreçleri anlatıldığı kadar kısa ve basit bir süreç olmaz. Bu filmin seyirciye sunulabilmesi için bazen aylar bazen ise yıllar gerekebilir. Çekim günü geldiğinde ise önce ön hazırlıklar yapılarak herkesin hazır bulunması durumunda çekim gerçekleştirilir ve yönetmenlerin uygun bulduğu bir şekilde çekimler tamamlanır. Görüntü, ses ve film müzikleri gibi etkenlerin hepsinin birbirine uygun olması gerekmektedir. Bir filmin çekiminde en önemli şeylerden biri de oynayacak karakterleri uygun ve işini iyi yapan kişilerin canlandırması gerektiğidir.

Yani izlediğiniz herhangi bir film, hikayesinin yazılmasından seyircilerle buluştuğu ana kadar çok uzun bir süreçten geçmektedir. Bu süreçlerin en önemli unsuru olan oyuncu seçimleri de cast ajansları firmaları üzerinden yapılır. Bu yüzden cast ajansları filmlerde izlediğimiz oyuncuların doğru şekilde seçilmesi için, yapımcı ve yönetmenlerin en büyük yardımcıları arasında gösterilebilir.

Author: admin

Share This Post On