Modellikte Kullanılan Terimler

Birçok insanın farklı alanlarda ünlü ve başarılı bir kariyer oluşturmak için tercih etmekte oldukları cast ajansı şirketleri, kişilerin kariyer planlamalarını yaparak hayallerini gerçekleştirme konusunda büyük bir rol oynamaktadır. Bu meslekler arasında bulunmakta olan modellik de insanların hayallerini gerçekleştirmektedir.

Cast model ajansları ile artık model olmak o kadar da zor değil. Hem erkeklerin hem de kadınların yapmak istedikleri modellik mesleği, oldukça ilgi çekici özelliklerin barındığı bir meslek dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Her mesleğin kendine öz terimleri olduğu gibi modellik mesleğinin de özel terimleri bulunmaktadır. İyi bir ilk izlenim bırakmak isteyen model adaylarının bu terimleri bilmesi oldukça faydalı olacaktır. Açılış ve kapanış duruşu denilen duruş, modellerin defileler esnasında giriş ve çıkışlarda üçer saniyelik duruşlarına ve verdikleri poza denilmektedir. Alamode, moda ile ilgili bir terimdir ve ilgi çeken ürünler için kullanılmaktadır. Arka fon, fotoğraf çekimleri esnasında fotoğrafçının kullanmakta olduğu arka plan rengi ya da görseline denilmektedir. Aspiring model, modellik kariyerinin başındayken, profesyonel bir model olabilmek için azim ve istekle çalışmakta olan model adayı için kullanılmakta olan bir terimdir. Blow up, fotoğrafları negatif hallerinden daha büyük bir hale getirme işlemi için kullanılmaktadır. Casting, yetenekli modellerin belirlenmesine denilmektedir. Çift yarım dönüş, podyumda yarım dönüş yapıldıktan sonra podyumun ortasına gelip yapılan dönüştür. Dior dönüşü, bir modelin podyum üzerinde yapmış olduğu 360 derecelik dönüşe denmektedir. Emcee, modellerin podyum ya da showroomda yürüdükleri sırada üzerindeki tasarımı anlatmakta olan gösteriden sorumlu sunucudur. Fashionista, moda sektörü hakkında bilgi sahibi olmuş bilgin kişidir. Go-See, firmaların iş anlaşması yapmak istediği mankenlerin çağrıldığı görüşmedir. Haute coutre, kişinin beğenisine göre tasarlanmış özel moda tasarımı elbise anlamına gelmekte olan bir terimdir. Ingenue ve junior, modellerin yaş aralığını belirlemek için kullanılmakta olan terimlerdir.

Bunun yanı sıra modellikte kullanılan terimler arasında kontak baskı, fotoğraf çekimi sonrasında tüm fotoğrafların bir film üzerinde toplanarak küçük fotoğraflardan bakılarak seçilmesi olayıdır. Bu işlem yapılırken kumcu merceğine benzer bir büyüteç kullanılmaktadır.

Kaynak: http://www.castingajanslari.net/cast-ajanslari-ile-podyumda-yurumek-mumkun-mu/

Author: admin

Share This Post On