Cast Ajanslarıyla Sektöre Yeni Yüzlerin Kazandırılması

Cast ajansları, oyuncu olmak isteyen her yaştan tüm insanların önüne sürdüğü büyük bir fırsattır. Bu fırsattan genç yaşlı fark etmeksizin tüm insanların yararlanabileceği türden olanaklar sağlanacak şekilde, farklı dallarda hizmet vermektedir. Cast ajansları yapımcılarla oyuncu adayları asında köprü oluşturmaktadır. Cast ajansları genç yetenekleri tespit edebilmek adına internetten ve birçok alandan iletişim seçeneği sağlar. Oyuncu adayları hem internetten ön kayıt yaparak hem de yüz yüze görüşmeler sağlayarak ilk adımı atabilir. Cast ajansları internetten sağladıkları ön kayıt formlarıyla birlikte, ajans tarafından daha kolay biçimde ön eleme sağlanarak yüz yüze görüşme gerçekleştirmek isteyebilir. Ajanslar oyuncu adaylarının, göze çarpan kusurları olmadığı sürece fiziksel yapılarını dikkate almadan eleme yaparlar. Güzel- çirkin, kısa- uzun, şişman- zayıf gibi kriterleri gözetmezler. Oyuncu olmak isteyen adaylar sadece kendi özellikleri ve yetenekleriyle değerlendirilirler. Aynı zamanda herhangi bir yetenek sınavı tabi tutulamaz.

Tüm aşamalardan geçen oyuncu adayları ilk adımı atmış olur. Ancak ajanslar, kadrosunda kayıtlı kişilere iş garantisi veremez. Reel olarak bu imkansızdır. Kişi ancak kendi özellikleri ve yetenekleri doğrultusunda iş alabileceğinden, ajansın yükümlülüğü kişiyi uygun projelere sunmak, seçilmesi halinde, bütçelenme aşamasında oyuncunun en iyi ücret ile çalışmasını sağlamak, set sigortasını yapmak, firma ile oyuncu adına sözleşme yaparak oyuncu haklarını en iyi şekilde korumak, işi faturalandırmak, ödeme takibini yapmak ve olası risklerde yapım şirketinin parayı ödememesi durumunda oyuncu haklarını kendi bünyesinden karşılayarak oyuncunun emek riskini minimuma indirgemektir.

Türkiye’de televizyon dizilerinin ihracatının artmasıyla beraber cast ajanslarına daha çok ihtiyaç duyuldu ve bu da irili ufaklı cast ajanslarının çoğalmasına sebep oldu. Reklam, dizi, sinema, mankenlik gibi vesaire alanlarda projeler sunarak oyuncu adaylarının yapımcılara daha çabuk ulaşmasını sağlamaya çalışır. Günümüzde dizilerde ve sinemalarda farklı tür konularda projelerin gerçekleştirilmesi, dizilerin ve sinemaların farklı platformlara taşınması gibi önemli ve köklü değişiklikler yeni yüzlerin ihtiyaç duyulmasını sağladı. En önemli faktörlerde biride, farklı insanların yeteneklerinin getirdiği farklı karakterler sinema ve dizi projelerine renklilik getirmektedir. Küçük yaştaki bebek ve çocuk oyuncuların da ihtiyacı çoğalmıştır. Yeni yüzlere ihtiyaç bu alandan da fazlasıyla çıkmaktadır.

Kaynak: http://www.castingajanslari.net/oyunculukta-cast-ajanslarina-bagli-olarak-unlu-olmanin-sartlari/

Author: admin

Share This Post On