Yüz Mankenliğinde Göze Çarpan Özellikler

Mankenlik kendi içinde birçok dallara ayrılmıştır. El mankenliği, ayak mankenliği, tesettür mankenliği gibi. Cast ajanslarının sağlamış olduğu manken çeşitlerinden birisi de yüz mankenliğidir. Makyaj insanın cilt kusurlarını örten, yüze canlılık veren ve bizi tamamen değiştirebilecek bir güce sahiptir. Makyaj sektörünün gelişmesiyle de yüz mankenlerine ihtiyaçta artmıştır.

Cildine güvenen ve toplum algısına göre ‘güzel ’nitelendirdiğimiz herkes yüz mankenliği yapabilmektedir. Yüz mankenliği başvurusunda sadece cilt güzelliğinin yetmediği gibi bakışları keskin insanlar kataloglarda daha çok aranan özelliklerdendir. Örneğin bir makyaj firmasının ürününü tanıtabilmesi ve daha ilgi çekici hale getirebilmesi için ürünlerine yakışacak yüzleri, kataloglarında görmek isteyeceklerdir. Hemen hemen her markanın kendine özgü yüz mankenleri vardır. Bu kendi reklamını yapabilmek ve dikkati markanın üzerine çekebilmesi için kendi ürününe uygun yüzler aramaktadır. Ekranda da yer bulabilen yüz mankenlere, reklam yüzü olabilmesi için sunulan şartlar daha nettir. Yakın çekimlerde ve kamera ışığıyla birleşen yüz de kusur olmaması kesin bir kuraldır. Eğer markanın uzun zaman reklam yüzü olmak istiyorsanız ekran karşısında da samimi duruşa sahip olmalısınız. Bazı firmalara göre çok katı kurallar olmamakla birlikte bazı firmalar daha serbest kurallara sahiptir. Örneğin boyunuz ve kilonuzu sadece hakkınız da bilgi edinmek için sorarlar. Bazı firmalar için boy ve kiloda önemlidir.

Yüz mankenliği başvuru formu internetten de normal olarak ajanslarda da yapılabilmektedir. İlk aranan kural 18 yaşından büyük olmasıdır. Eğer 18 yaşından büyük değilseniz aile izniyle ve gözetimiyle yüz mankenliği yapabilirsiniz. Yüz mankeni olmak için başvurunuzda önceliğiniz fiziğiniz değil yüzünüz olacaktır. Diğer mankenlikler gibi yüz mankenliğinde de belli kademelerden geçmeniz gerekiyor. Her ne kadar ilginiz ve yeteneğiniz olsa da kameraya alışma ve samimi duruşu yakalamanız için sabırlı ve azimli olmalısınız. Bu sizi reklam yüzü yapacak kadar ileri de götürebilir, aranan yüz de olabilirsiniz. Cast ajanslarının aracılığıyla yapım şirketleri iletişim halindedir. Size ve yapım şirketlerine uygun yüzleri birbiriyle buluşturma da cast ajansları önemli bir yere sahiptir.

Kaynak: http://www.turkiyeoyuncuajanslari.com/mankenlik-yapan-bir-kisi-oyunculuk-da-yapabilir-mi/

Author: admin

Share This Post On