Müzikal Oyuncu Seçimi

Müzikaller bir sahne ve gösteri sanatı olarak bilinmektedir. Bu gösteri sanatında ise izleyiciyi sıkmadan eğlenceli ve keyifli şekilde kendilerini izletmektedir. Müzikallerin asıl amacı ise olayın belirli bir anlatma akışında anlatılmasıdır. Bu anlatma akışında ise bir hikâye üzerinden devam edilir ve bu anlatmayı müzik yardımıyla yapılmaktadır. Bunların birleşmesi ile de müzikal bir gösterim ortaya çıkmaktadır. Müzikaller ülkemizde çok fazla önem ve değer kazanmasa da şu an yapılan müzikaller daha fazla ilgi duyulmaktadır.  Müzikaller de ise oyuncu seçimi en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri olarak bilinmektedir.

Müzikaller de oynayacak kişinin belli bir oyunculuk eğitimi görmesi gerekmektedir. Bu eğitimin amacı ise ne kadar müzikle ilişkili olsa da izleyecek olan kişilere kulaklarına hitap etmenin yanında göz açısından da güzel şeyler izletmek gerekmektedir. Bunun için de belirli bir seviyeye kadar oyunculuk hakkında bilgisi olması gerekmektedir. Müzikal oyunlarda ise büyük yoğunluk müziklerin üstüne kurulmaktadır. Bu yüzden de seçilecek olan kişinin kulak müziğinin de olması gerekmektedir. Bunun sebebi ise yapılan müzikal oyunlarına ritim konusunda destek vermesidir. En önemli ise verilecek rol deki olayın yaşanmasıdır. Yaşanmanın en önemli amacı ise yaşanacak olan olayları oynanan kişi kendini inandırırsa karşıdaki izleyen kişilerin ise daha fazla inanması ve müzikalin içinde olması sağlanmaktadır.

Müzikal de oynayacak kişilerin ise bütün film ve oyunlardaki ortak seçim şartı ise ortama uyum sağlamaktır. Yapılan olan müzikalde verilen o rolü itiraz etmeden ve sorgulamadan o rolü oynaması ve canlandırması gerekmektedir. Bunların hepsini başarılı ile geçen kişilerin ise genel kural olarak fizik yapısı da önemli bir etken olarak gösterilmektedir. Oynanacak olan oyun veya oyunlardaki role göre vücut hatlarına uygun bir şekil sağlamaktadır.  Cast ajansları ise bu faktörlerdeki oyuncuları ayırmaktadır. Müzikalde istenilen oyuncu şekilleri ve özellikleri cast ajanlarına gönderilmektedir. Cast ajansları ise bu özelliklere uyan kişileri listeler ve isteyen firmalara iletir. Gerisi ise kişinin kendi yetenekleri ve müzikalde yapılan oyuncu seçimleri kriterlerine uyduklarında rolü oynamaya hazırlanmaktadır.

Kaynak: http://www.oyuncuajanslar.com/muzikal-filmler-icin-oyuncu-secimleri/

Author: admin

Share This Post On