Çocuk Modeller Nasıl Seçilir?

Modellik ajansları kendi içlerinde kadın modellik ajans, erkek modellik ajans ve çocuk modellik ajans olarak ayrılmaktadır. Bu gibi ayrımların yapılmasının sebebi ise proje sahibi müşterilere en uygun şekilde model sağlamak amacı ile ve daha profesyonel olarak bu işi yürütmektir. Cast ajans firmaları misyonları ve vizyonlarını genişletmek adına çalışmalar düzenlemektedirler.  Genişlettikleri vizyonları takdirinde daha çok tercih edilen bir firma olacak olup daha çok projeye model sağlayacaklardır. Çocuk modellik ajansları içerisinde kız çocuk modellerinde yeni doğan bebek ile on dört yaşını doldurmamış olan çocuklar, erkek çocuklarında ise yeni doğan bebek ile on altı yaşını doldurmamış olan çocuk oyuncular tercih edilmektedir. Çocuk modellik ajans firmaları kapsamında başvuruları değerlendirirken çocukların fotojenik yüz hatlarına sahip olması yeterli bir ölçüt olup çocuk modellerin katılacakları defile ya da katalog çekimleri de bu noktada önemli olmaktadır.

 

Çocuk oldukları için herhangi bir kıstas istenmeyen çocuk modeller modellik ajans firmalarına kaydedilmek istendiği takdirde anne ve babalarından vasisi olan kişinin yerine anlaşmalar yapması ve bu anlaşmaların hüküm ve koşullarını kabul ettikleri var sayılmaktadır. Çocuk model ajans firmaları kendi içlerinde belirledikleri sözleşme anlaşmalarını çocukların eğitim durumları, uyku saati gibi durumlara tolere sağlamaktadırlar. Bunun yanı sıra çocukların sosyal ve psikolojik durumları da oldukça önemli olmak ile birlikte kamera ile barışık olmaları ve fotojenik yüz hatlarına sahip olmaları da oldukça önemlidir.

Çocuk model seçmelerinde başvuru değerlendirmesi olumlu olan çocuklar için cast ajans firmasına giderek kayıt yapılması gerekmektedir. kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra profesyonel ortamlarda ve profesyonel ekipman ile fotoğraf çekimleri yapılarak kişi kataloglarına eklenmektedirler. Bu çekimler ücretli olup ücretleri çocuk model adaylarının ebeveynlerine aittir. Bu ücretler bir defaya mahsus alınmakta olup bu çekimler modellik ajans firmasının gerek kendi bünyesinde gerek anlaşmalı oldukları profesyonel fotoğraf stüdyolarında yapılmaktadır. Çocuk modellerin yer alacakları projeler genellikle kısa süreli olmak ile birlikte yapılacak olan anlaşmalarda anne veya babalarının onay ve imzası olmaksızın herhangi bir projeye dahil edilemezler.

Author: admin

Share This Post On